Śr09172014

Last updateCz, 21 Sie 2014 1pm

Back Jesteś tutaj: Strona głównaFlesz • polecamy • Ze Świata • Ewakuacja pracowników z platformy na Morzu Północnym

Ewakuacja pracowników z platformy na Morzu Północnym

bhp

Petroleum Safety Authority Norway (PSA) utworzyło centrum reagowania kryzysowego w następstwie poważnego wypadku, do jakiego doszło na eksploatowanej przez Statoil platformie wiertniczej Floatel Superior.
Na skutek przebicia przez kotwicę jednego ze zbiorników balastowych, platforma uległa przechyleniu o 3-4 stopnie.

Platforma mieszkalna znajduje się na jednym z pól naftowych na Morzu Norweskim, 80 km na północny zachód od miasta Kristiansund. Za pomocą śmigłowców ewakuowano 326 z 374 osób, które przebywały na platformie. Pozostali jedynie pracownicy niezbędni do jej ustabilizowania, co udało się po godzinie dzięki częściowemu zalaniu pozostałych balastów.
- Nie było bezpośredniego zagrożenia dla życia i bezpieczeństwa pracowników - zapewnia Ole Anders Skauby, rzecznik firmy Statoil. - Zazwyczaj mamy dwa poziomy ochrony przeciw przeciekom, ale jako że został nam tylko jeden z nich, zdecydowaliśmy się ewakuować część personelu - dodał.

Utworzenie własnego centrum reagowania kryzysowego jest dowodem na to, PSA podchodzi do incydentu bardzo poważnie. Ma ono za zadanie nadzorować dalsze prace przy stabilizowaniu platformy.

mapa 

Statoil poinformował w komunikacie prasowym, że incydent nie zagraża środowisku naturalnemu, ponieważ na platformie trwają prace konserwatorskie i w czasie wypadku była ona wyłączona z użycia.
Obecnie platforma jest holowana do portu w Kristiansund, gdzie zostanie naprawiona.


[KB / BBC / Upstream]

Fot: Statoil

  strzalkaPolecamy również m.in.: