Wt09232014

Last updateCz, 21 Sie 2014 1pm

Back Jesteś tutaj: Strona głównaErgonomia • Polecamy • Zarządzanie ergonomią • Program ergonomiczny RULA

Program ergonomiczny RULA

bhp

Metoda RULA opracowana została w 1993 r. przez L. McAtamney'a i E.N. Corletta. Umożliwia szybką ergonomiczną ocenę stanowisk pracy, na których pracownicy skarżą się na dolegliwości ze strony układu ruchu. Uwzględnia obciążenie całego układu mięśniowo-szkieletowego związane zarówno z użyciem siły dla potrzeb wykonania określonego zadania, jak i koniecznością

 utrzymania niezbędnej pozycji ciała (obciążenie posturalne).

Zbigniew W. Jóżwiak

M etoda RULA ukierunkowana jest jednak szczególnie na obciążenie szyi, tułowia i kończyn górnych; sprawdza się doskonale w przypadku pracy wykonywanej w pozycji siedzącej (np. przy komputerze).
Jej wiarygodność przetestowana została m.in. na wielu grupach użytkowników komputerów oraz szwaczek wykonujących pracę nie wymagającą dużego wysiłku fizycznego ale wykonywaną często w wymuszonych, niefizjologicznych pozycjach ciała.
Ważną zaletą metody RULA jest łatwość w stosowaniu i szybkość uzyskiwania wiarygodnych wyników. Wynik końcowy uzyskiwany przy pomocy metody RULA   określa wielkość ryzyka wystąpienia dolegliwości ze strony układu mięśniowo-szkieletowego a także zakres interwencji ergonomicznych niezbędnych do zmniejszenia tego ryzyka. W sumie RULA stanowi doskonałe uzupełnienie innych, bardziej złożonych, ergonomicznych metod oceny stanowisk pracy (zwłaszcza takich, które związane są z dużym obciążeniem kończyn górnych) na pierwszym, wstępnym etapie oceny. Zalety metody RULA przyczyniły się do jej spopularyzowania wśród pracowników służb bezpieczeństwa i higieny pracy.

Schemat postępowania podczas stosowania metody RULA
schemat

W pierwszym etapie oceniana zostaje (przy użyciu rysunków wzorcowych przedstawionych poniżej) pozycja kończyn górnych.


Obciążenie ramion

 obciazenie ramion

Obciążenie przedramion

obciazenie przedramion

Obciążenie nadgarstków

obciazenie nadgarstkow

Dodatkowo podczas oceny obciążenia nadgarstków uwzględnia się ich skręcenie: jeśli występuje - dodaje się +1 pkt, jeśli skręcenie jest bliskie maksymalnemu - dodaje się +2 pkt.