Cz10022014

Last updateCz, 21 Sie 2014 1pm

Back Jesteś tutaj: Strona głównaBezpieczeństwo • polecamy • Zarządzanie Bezpieczeństwem i ryzykami • Uwaga: Substancje niebezpieczne! Czy wiesz co znaczą te piktogramy?

Uwaga: Substancje niebezpieczne! Czy wiesz co znaczą te piktogramy?

bhp

Substancje chemiczne są stosowane w pracy każdego dnia – nie tylko w fabrykach, lecz również na budowie czy w biurze. Znajdują się w produktach czyszczących, farbach, itd. Rozporządzenie Unii Europejskiej z 2009 roku dotyczące klasyfikacji, oznakowania i pakowania (CLP) substancji chemicznych i ich mieszanin wprowadziło nowe piktogramy.

Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU OSHA) opracowała materiały informacyjne, w których w bardzo przystępny sposób wyjaśnia znaczenie poszczególnych piktogramów oraz pokazuje możliwe sytuacje niebezpieczne.

Na stronach Agencji są dostępne plakat oraz film z Napo, w którym jest mowa o zagrożeniach substancjami niebezpiecznymi. Każdemu z zagrożeń odpowiada jeden z 7 odcinków. Film jest zmienioną wersją „Napo w krainie niebezpiecznych substancji”, filmu wyprodukowanego w 2003 r. Wprowadzono zmiany, aby ujednolicić znaki (piktogramy) stosowane w transporcie towarów niebezpiecznych oraz znaki stosowane w klasyfikacji produktów, oznakowaniu i pakowaniu substancji chemicznych. Siedem istniejących piktogramów zostanie zastąpionych dziewięcioma.

strzalka  Plakat jest dostępny  pod tym linkiem (w j. polskim)

Uwaga: Substancje niebezpieczne!
Film w całości oraz poszczególne odcinki można zobaczyć on-line na stronach agencji, lub pobrać w jednym z 5 formatów (avi, mp4, ogv, webM, or wmv).

- Uwaga: Substancje niebezpieczne! (link do pełnej wersji on-line oraz mp4)
- Zagrożenia chemiczne w pracy (link do wersji on-line oraz mp4)
- Szkodliwe (link do wersji on-line oraz mp4)
- Drażniące (link do wersji on-line oraz mp4)
- Łatwopalne (link do wersji on-line oraz mp4)
- Żrące (link do wersji on-line oraz mp4)
- Toksyczne (link do wersji on-line oraz mp4)
- Szkodliwe dla środowiska (link do wersji on-line oraz mp4)
- Zakończenie (link do wersji on-line oraz mp4)


[HuffPost]

Fot: KB/EU OSHA

  strzalkaPolecamy również m.in.: