Budowa zaawansowanej kurtki ochronnej

Typography

W ramach akcji „Testuj z Atestem”, współorganizowanej przez W.L. Gore & Associates oraz Eurosoft/ITURRI, pracownicy dwóch wybranych firm testowali wielofunkcyjne kurtki wykonane z tkanin z membraną GORE TEX®*. Kurtki te stanowią element odzieży ochronnej i chronią pracowników przed wieloma zagrożeniami.

Przemysław Brzóska

Oprócz doskonałej oddychalności, wiatroszczelności i odporności na przenikanie wody, zastosowane w kurtkach materiały wykazują trwałe właściwości antyelektrostatyczne, trudnopalne, spełniają wymogi odzieży ostrzegawczej, chronią przed czynnikami gorącymi, płomieniem i wyładowaniem łuku elektrycznego. Dodatkowo chronią przed ciekłymi chemikaliami typu 6, według EN 13034, oraz nadają się do okazjonalnych prac spawalniczych.

 

Kurtka wykonana jest z trzech warstw materiału. Każda z nich ma swoją funkcję. Warstwa zewnętrzna to tkanina o składzie 52% modakrylu, 42% bawełny oraz 6% poliestru. Pełni ona głównie funkcje ochronne opisane powyżej. Z tą tkaniną, od spodu, scalona jest membrana ePTFE GORE TEX®, która odpowiada za wodoszczelność i paroprzepuszczalność. Stanowi ona warstwę gwarantującą wysoki komfort użytkowania. Od wewnątrz zastosowano trudnopalną podszewkę z tkaniny o składzie 50% aramidy, 50% wiskozy. Spełnia rolę ociepliny, chroni membranę przed ewentualnymi uszkodzeniami oraz wzmacnia trudnopalne właściwości ubrania.

Wyjątkowo ważnym aspektem, branym pod uwagę podczas tworzenia nowego wzoru ubrania ochronnego, jest jego konstrukcja. Musi być zgodna z wszystkimi wymaganiami zawartymi w normach dotyczących odzieży ochronnej oraz musi zapewniać odpowiedni komfort użytkowania. Testowane kurtki (fot. 1) zostały zaprojektowane w taki sposób, aby pełniąc funkcje ochronne, zapewniać użytkownikowi możliwie najwyższy komfort oraz dzięki swojej funkcjonalności ułatwiać wykonywanie pracy. Wszystkie elementy kurtki powstały w sposób przemyślany, na podstawie doświadczeń wielu sektorów przemysłu, w których pracownicy narażeni są każdego dnia na złe warunki atmosferyczne.
Na rynku można znaleźć wiele kurtek wykonanych z materiałów wodoodpornych, jednak tylko nieliczne są wodoszczelne. Dopiero wodoszczelność w połączeniu z odpowiednią oddychalnością materiału dają użytkownikowi poczucie suchości, a w konsekwencji komfortu pracy.

bhp1  bhp2

W testowanych kurtkach zastosowano wiele rozwiązań i patentów, które sprawiają, że użytkownik nie odczuwa dokuczliwej wilgoci. Do najistotniejszych, na które warto zwrócić szczególną uwagę, należą:
– Dwie listwy zabezpieczające główny zamek na całej jego długości (fot. 2). Listwy wykonane są z materiału głównego, laminowane membraną GORE TEX®. Listwa wewnętrzna jest odpowiednio zagięta na krawędzi, dzięki czemu woda nie ma możliwości przedostania się do zamka, który – ze względu na swoją budowę – jest jednym z najsłabszych punktów ubrań chroniących przed deszczem.
– Membranowe wykończenie rękawów oraz dolnej części kurtki. W tych miejscach, w których woda mogłaby przedostać się do środka kurtki, zastosowano od wewnątrz 8 centymetrowy pas membrany GORE TEX®, która skutecznie zapobiega podsiąkaniu wody przez podszewkę.
– Tunel ze sznurkiem służącym do dopasowania kurtki w pasie. Dzięki zastosowaniu opatentowanej technologii nakładania laminatu tworzącego tunel, sznurek, który z natury chłonie wodę, nie ma możliwości przetransportowania jej do wnętrza odzieży.
– Naszywane kieszenie z otworami umożliwiającymi odpłynięcie wody. Gdy przypadkowo woda dostanie się do kieszeni, nie zbiera się w niej, lecz swobodnie wydostaje się przez specjalne otwory.
– Szczelne, laminowane szwy. Aby przy zastosowaniu wodoodpornego materiału uzyskać gwarancję suchości, należy w odpowiedni sposób zabezpieczyć miejsca łączenia tkanin oraz wszelkie przeszycia. Dzięki zastosowaniu opatentowanej przez firmę W.L. Gore & Associates termozgrzewalnej, membranowej taśmy uszczelniającej (fot. 3), wilgoć nie ma możliwości przenikania przez szwy.
– Odpinany lub chowany w stójce kaptur (fot. 4), wykonany z materiału głównego laminowanego membraną. Dzięki zastosowaniu trójpanelowej konstrukcji, kaptur nie krępuje ruchów i obraca się razem z głową użytkownika. Posiada regulację dopasowującą kaptur do twarzy.

bhp3  bhp4  bhp5

Producent, firma Eurosoft/ITURRI, wprowadził również dodatkowe elementy zwiększające funkcjonalność testowanych kurtek: 7 kieszeni (w tym m.in. wewnętrzne na portfel i telefon, ukryta pod listwami zamka kieszonka na dokumenty), regulowane paskiem na rzep rękawy, zamek główny wyposażony w dwa kursory, łatwy dostęp do membrany w przypadku jej uszkodzenia, przemyślane rozmieszczenie taśm odblaskowych (fot. 5).
Testowana kurtka to bez wątpienia produkt dla osób poszukujących innowacyjnych, nietuzinkowych rozwiązań, wykorzystujących najnowsze osiągnięcia współczesnej techniki w zakresie skutecznej ochrony użytkownika.

* O teście pisaliśmy w artykułach: „Testuj z ATESTEM!” (6 i 7/2011), „Firmy wylosowane” (9/2011), „Testy ruszyły” (12/2011), „Na torach w deszczu” (2/2012), „Na budowie wiertni zimą” (3/2012), „Zakończenie. To jeszcze nie koniec” (4/2012), „Komentarze do testu” (5/2012).

Przemysław Brzóska

Product Manager, Eurosoft/ITURRI

okladka

Artykuł został opublikowany w miesięczniku Atest 07/2011

W tym wydaniu m.in.:

- Potrzebni społecznicy
- Szczególne uprawnienia pracowników niepełnosprawnych
- Ewakuacja z wysokości
- Przemysłowe podziemia
- Ślimak zmiażdżył dłoń

Zobacz pełny spis treści

Akcje Partnerskie